Adela Parvu – Jurnalist home & garden

IDEATTIC? Da, idei de la mansarda. Articole despre oameni, locuri, idei care-ti fac casa si viata mai frumoase.

La pensiunea Casa Cartianu te distrezi, dar te si culturalizezi

Este în Gorj, în satul Cartiu, Comuna Turcinești, în imediata apropiere a uneia dintre cele mai frumoase cule boierești cu același nume construită la 1760. Da, Casa Cartianu este denumirea pensiunii, dată după cea a culei, dar nu e deloc întâmplătoare această coincidență. Pensiunea a fost ridicată de urmașii boierilor Cartianu și tot ei sunt cei care au grijă de culă, fiind ghizi pentru ea. Așa că atunci când mergi la pensiune nu doar că te vei relaxa și distra, dar vei afla multe lucruri interesante despre arhitectura boierească, despre cultura zonei Gorjului și multe anecdote de familie. Este foarte frumos că se întâmplă așa ceva, ca urmașii să continue tradiția, dar să și atragă atenția asupra istoriei locului prin turism.

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (3)

Pensiunea pastreaza liniile culei Casa Cartianu aflata in apropiere

Pensiunea pastreaza liniile culei Casa Cartianu aflata in apropiere

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (2)

Și ai ceva face și ce vedea dacă stai la Casa Cartianu, că doar ești în Gorj, unde oameni sunt iuți, veseli și spontani. Ajungi repede și la Târgu Jiu unde poți admira operele lui Brâncuși, dar aproape de pensiune ai mai multe cule boierești pe care le poți vizita. Poți face și expediții off-road, că doar ești în zonă subcarpatică, sau să te plimbi cu bicicleta. Și dacă n-ai chef să faci nimic tot nu te vei abține să bagi în tine ca un spart pentru că oamenii ăștia gătesc dumnezeiește, numai cu ingrediente din ferma proprie și după rețete vechi. Și clar că vei cunoaște oameni interesanți aici, pe lângă gazdele tale. Pensiunea Casa Cartianu poate primi în total 30 oaspeți. Sunt 5 camere matrimoniale, 3 camere cu două paturi și 3 apartamente. Și tarifele sunt foarte ok. Uite, pentru două persoane cu mic dejun inclus prețul pe cameră este de 130 lei, voia bună și culturalizarea, vorba reclamei, neprețuite :). Intră aici pe site-ul pensiunii casacartianu.ro și pe pagina lor de Facebook ca să afli mai multe și crede-mă că la fața locului e mult mai frumos decât în poze!

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (16)

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (8)

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (1)

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (4)

DCIM100GOPRO

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (6)

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (7)

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (14)

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (15)

adelaparvu.com despre pensiunea Casa Cartianu (13)

Detaliu din cula boiereasca Casa Cartianu

Detaliu din cula boiereasca Casa Cartianu

Detaliu din cula boiereasca Casa Cartianu

Detaliu din cula boiereasca Casa Cartianu

Cula boiereasca Casa Cartianu fotografiata acum 100 de ani

Cula boiereasca Casa Cartianu fotografiata acum 100 de ani

Un comentariu la “La pensiunea Casa Cartianu te distrezi, dar te si culturalizezi

  1. Pingback: Faina pensiunea Casa Olarului din Maramures, da’ si mai faini oamenii de aici! | Adela Parvu - IDEATTIC jurnalist home & garden

Lasă un răspuns

Te rog autentifică-te folosind una dintre aceste metode pentru a publica un comentariu:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Articole din arhivă

Introdu aici adresa ta de mail şi vei putea fi pe fază cu noutăţile despre amenajari.

Alătură-te celorlalți 40 de abonați.
%d blogeri au apreciat: